Останнім часом пошук монет, золотих прикрас, військових артефактів та інших цінностей став досить популярним заняттям. Обумовлено це тим, що для багатьох людей пошукова справа є не тільки цікавим хобі, але і можливістю добре підзаробити. Однак щоб знайти цінності, мало одного тільки бажання. Для цієї мети потрібне спеціальне пошукове обладнання, зокрема, металошукач, призначений для виявлення різних речей з металу.
Що таке металошукач і як він працює
Металошукач, або металодетектор – це прилад для безконтактного пошуку металевих предметів в нейтральній або слабопроводящей середовищі. Наприклад, в грунті, піску, під товщею води, в стінах будівель, в деревині та ін.за принципом роботи металошукачі розрізняються в залежності від того, для яких видів металів вони призначені, і на яке середовище орієнтований пошук. Щоб вміти правильно користуватися таким приладом, необхідно знати особливості його пристрою.
Комплектуючі металошукачів:
Основні складові частини металодетекторів – це котушка, штанга і блок управління.
Котушка таких приладів являє собою плоский, зазвичай круглий диск з передавачем і приймачем сигналів у вигляді двох антен. З блоком управління вона з’єднується кабелем, на кінці якого є різьбовий з’єднувач і по якому передаються сигнали. До штанги котушка кріпиться за допомогою гвинтів. З’єднання котушки з кабелем виконується герметично, щоб попередити потрапляння всередину приладу води і бруду.
Для фіксації пошукової котушки використовується Нижня штанга, виконана у формі
пустотілої трубки. Найчастіше вона виготовляється з металу або пластику. За допомогою нижньої штанги регулюється кут нахилу котушки до поверхні землі. Також на цій частині металошукача є спеціальний пристрій регулювання висоти приладу і кріплення з ще однією штангою.
Проміжним елементом між нижньою штангою і верхньою є середня штанга. Вона з’єднує нижню штангу, на якій кріпиться котушка, з верхньої. Ця складова частина також призначена для зміни висоти приладу. Є моделі металошукачів тільки з двома штангами.
На верхній штанзі кріпиться блок управління і підлокітник з рукояткою. Цей елемент має S-подібну форму, однак, є моделі з прямою штангою.
Для зручності використання металошукача призначений підлокітник для упору ліктя користувача. В основному, він виготовляється з пластика, а для кращої фіксації ліктьового суглоба комплектується липкою стрічкою.
Блок управління-один з головних елементів металошукача. Він обробляє всі сигнали, які йдуть від котушки, і надає їх користувачеві в цифровому або інформаційному вигляді. Також цей елемент призначений для налаштування режимів пошуку. Залежно від моделі металошукача, блок управління може бути знімним або фіксованим. Професійні моделі металодетекторів комплектуються керуючим блоком з відсіком для батарей.
На верхній штанзі металошукача розміщена рукоятка, яка для більш зручного використання виготовляється з пористого матеріалу.
Принцип роботи металошукача:
Принцип дії таких приладів заснований на створенні навколо котушки магнітного поля. Таке поле створює змінний магнітний потік у виявленому металевому предметі. В результаті то магнітне поле, яке набуває знайдена цінність, вловлюється котушкою і передається в блок управління. Різні метали подають різні сигнали, за їх типом і визначається вид виявленого об’єкта. Оброблені сигнали виводяться на екран у вигляді цифрових значень. Є моделі металодетекторів, в яких сигнали передаються за допомогою вібрацій або звуків.
Види металошукачів
Залежно від принципу роботи, розрізняють такі види металошукачів:
- прилади, що працюють за принципом “прийом-передача”;
- імпульсний;
- індукційний;
- генераторний.
Прийом-передача:
Прилади такого типу вважаються найпростішими в роботі, відповідно, вони найбільш доступні за ціною. Пошук цим металошукачем здійснюється шляхом прийому і передачі електромагнітного потоку. При попаданні в нейтральне середовище електромагнітна хвиля відбивається від перешкоди з металу і повертається до металодетектора, де вловлюється котушкою. Сигнал визначається і за допомогою звуку передається оператору.
Індукційні металошукачі
За принципом роботи такі металодектори схожі з приладами, що працюють на «прийом-передачу». Різниця тільки в тому, що в індукційному приладі є всього одна котушка, яка працює в двох режимах – прийом і передача. Особливість металошукача такого типу в його чутливості, він добре виявляє цінні металеві предмети. В умовах роботи на грунті з високою мінералізацією можуть створюватися перешкоди, що заважають пошуку, тому прилад слід налаштувати на певний тип грунтів.
Імпульсні металошукачі
Від інших типів металодетекторів такі прилади відрізняються нечутливістю до мінеральних солей. В основу їх роботи покладено часовий спосіб поділу сигналів випромінювання і відображення. Котушка формує імпульси струму короткочасного діапазону, які відбиваються від металевого предмета і реєструються приладом. Імпульсні металошукачі добре використовувати в роботі при пошуку декількох видів металів.
Які цінності можна знайти металошукачем?
За допомогою металошукача можна знайти вироби, як з кольорових, так і з чорних металів. Залежно від того, на який тип металу налаштований пошук, виявити можна золоті та срібні прикраси, старовинні монети, військові артефакти, Антикваріат, звичайний металобрухт і багато іншого. У будь – якому випадку, для пошуку необхідно вибирати місця, де імовірно можуть бути цінності: на пляжах, у водоймах, місцях, де проходили військові дії, і т.п. а кожна знахідка-це можливість поповнити свій бюджет.